Társasjáték beszámoló
Rövid vélemény, ajánlás
Becsült játékidő: 15 perc
Játékosok száma: 2-6 fő
6 éves kortól ajánlott
Imádod a kutyákat? Cukinak találod a tacsikat? Még kártyázni is szeretsz? Akkor a Winstont biztosan haza kell vinned!
A polcról könnyen beugrott a kosárba a Winston és alaposan le is teszteltük. A pörgős kártyajátékok kedvelőinek nagyon jó választás ez a játék.
A svájci Helvetiq kiadó zsebjátékai (Bandida, Kariba, Papageno, Tucano, stb.) mindig pozitív meglepetést okoznak nekem. A kis dobozokban ötletes játékok várnak. A játékszabály mindig minimális, viszont nagy a játékélmény. Ebbe a sorba beleillik a Winston is.
A játékot ajánljuk gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. Élvezetes ketten és többen is a játék, így pároknak és családoknak is jó élményt tud nyújtani. Családoknak tökéletes utazójáték, hiszen a doboz könnyen zsebre vágható és akár egy autó hátsó ülésén is lehet játszani.
Játékszabályok bemutatása
A szabály egészen rövid. Célunk minél több pontot összegyűjteni úgy, hogy a sok, hosszú tacsit szerzünk magunknak.
A játék elején minden játékos kap 5 kártyát. Aki utoljára simogatott kutyát, az kezdi a játékot és utána jön a mellette ülő játékos. Mindenki a körében minimum 2 kártyáját (de akár az összeset is) lehelyezi a közös játéktérre. A befejezett kutyákat magához veszi a játékos, majd húz annyi kártyát, hogy újra 5 kártyája legyen.
A kártyákon kutya fej és kutya hátsó szerepel különböző színekben. Adott színű kutyából egyszerre csak 1 db lehet lent a játéktéren, így ha már van lent például egy sárga tacsi, akkor hozzá toldjuk a lehelyezett sárga kártyát. Egy kutyának csak egy feje lehet, de akármennyi kutya hátsó beépíthető átfedéssel. Ezzel hosszabbítjuk a tacsikat. Ha egy adott színű tacsinak van feje és legalább 2 hátsó része, akkor késznek tekinthető. Aki így befejezi a tacsit, az magához veheti és onnantól az övé marad.
A lehelyezési szabálynak megfelelően tehát nem lehet lerakni egy olyan színű kutyafejet, amilyen már van lent a pályán. Kutya hátsót pedig csak a már lent lévő kutyához toldhatunk hozzá. Akármilyen hosszú lehet egy tacsi, hiszen amíg nincs lent fej, bármennyi hátsó részt egymáshoz toldhatunk. A kezünkből akkor is bármennyi hátsó részt lerakhatunk, ha már van feje a kutyának. Így különleges esetben akár kézből is lerakhatunk egy 4 testkártyával rendelkező kutyát.
Az elkészült tacsi a testkártyák (kutya hátsók) alapján pontozandó. Ha 2 hosszúságú (2 kutya hátsót tartalmazó) a tacsi, akkor 1+2=3 pontot kapunk. Ha 3 hosszúságú a tacsi, akkor 1+2+3=6 pontot kapunk és így tovább. 4 hosszúság esetén 10 pont, 5 esetén 15, 6 esetén 21, 7 esetén 28 pontot kapunk. Nekünk 6 testrésznél több még nem jött össze egy tacsira, de elvben folytatódik így a sor.
Az fog nyerni, aki a legtöbb pontot gyűjti, de még van 2 csavar. Van egy csont, amit az kap, aki a leghosszabb kutyát létrehozza. Ha valakinek már van egy 4 hosszúságú kutyája, de más is csinál 4 hosszúságút, akkor átveszi a csontot és neki jár a pont. Van még egy kutyakaki is, amit a legrövidebb kutyát utoljára elvivő játékos birtokol. Ez általában azé lesz a játék végén, aki utoljára visz el 2 hosszúságú tacsit. A csont 6 pontot ér a játék végén, a kutyakakiért pedig 6 pontot kell levonni a végső pontszámból.
A játék akkor ér véget, ha már elfogy a húzópakli és utána mindenkinek a saját kezéből is elfogy a kártyája (vagy nem tud szabályosan kártyát letenni). Ekkor összegezzük a kutyákból szerzett pontokat, valamint a csont és kutyakaki pontjait.
Részletes vélemény
A Winston egy nagyon egyszerű, nagyon gyors játék. Aki szeret ilyen játékokat játszani, az meg fogja lelni az örömöt benne. Nagyon jó szívvel ajánljuk a játékot pároknak, családoknak. Alapvetően családi hangulatú a játékmenet és a design, így a partijátékot keresőknek nem ezt a játékot ajánlanám.
A játék grafikája nekem nagyon tetszett. Ez természetesen abszolút szubjektív, de az mindenképp elmondható, hogy energiát fektettek bele és ötletesen kitalálták a tacsikat. Nem csak színekben különböznek a tacsik, hanem alapvető kinézetben is. A színekhez illő grafikákat kerestek. Például a kék tacsi rendőr, a fekete tacsi pedig kéményseprő.
A kivitelezésbe én nem tudnék belekötni. A kártyák természetesen jó minőségűek, de minőségi fa elem a csont és a kutyakaki is. Összességében jó értéket kapunk a pénzünkért mind a játék fizikai, mind szellemi oldalról.
Ha megkedveljük a játékot, akkor szívesen elő fogjuk venni, de nagyon sok új mélységet nem fogunk észrevenni a sokadik játék után. A játék újrajátszhatóságát a többiekkel való interakció adja, mint akár egy UNO esetében. Én kutyakedvelőként gyakrabban előveszem, mint egy más kártyajátékot, de bőven megfér mellette más is a polcon.
A játék mechanikájából adódik, hogy 2 fővel még lehet tervezgetni és jobban kivitelezhetjük is a terveket, de 6 főnél komolyabb a szerencse szerepe. Nyilván inkább taktikai, mint stratégiai játékról van szó, hiszen erősen a többiek lépéseitől függ, hogy mit tudunk csinálni. Teljesen más élmény volt kis és nagy létszámmal tesztelni a játékot. Nekem 2-3 fővel jobban tetszett, de ez nagyon szubjektív vélemény. 4-6 fővel is élvezhető a játék.
Ha a leírás alapján megtetszett a játék, akkor mindenképp érdemes kipróbálni!
A Winston a webshopunkban is megvásárolható itt.