Barion Pixel

Kartográfusok

5.990 Ft

Spiel des Jahres 2020 – Az év legjobb haladó játéka díj jelölt

A királyság térképészeként a feladatod feltárni a távoli, vad vidéket. Rajzold meg az alakzatot, töltsd fel mintával és igazodj a királynő rendeleteihez! Hiszen csak ezek hoznak hírnevet. Ha az év végére pedig neked lesz a legnagyobb hírneved, maga a királynő emel tekintélyes rangra. Ám vigyázz! Nemcsak a vadon, de az ellenfeleid is veszélyesek lesznek rád, akik szörnyeket kihasználva próbálják keresztül húzni számításaid.

Ragadj papiruszt, pennát és kalamárist, és tárd fel az ismeretlent! Válj a legjobb kartográfussá!

Elfogyott

Leírás

Amit minden Kartográfusnak tudnia érdemes:

A Kartográfusok egy flip & write jellegű társasjáték, azaz a játékosok újabb és újabb kártyákat felfordítva és azokhoz alkalmazkodva rajzolnak a saját térképükre. Ez a műfaj alapvetően egy gondolkodós, mégis könnyed, relaxáló játékmenetet biztosít, egy kis egymás-levesébe-köpős csavarralMinden játékos egyszerre játszik, nincsen saját köre, ezért 1 főtől gyakorlatilag bármekkora társaságig játszható (a szabály tartalmaz leírást az egyszemélyes játékmódhoz). A Kartográfusok dobozát kinyitva egy térképtömböt találunk, 5 különböző típusú kártyát, összesen 41 darabot, 4 ceruzát, és egy illusztrált, magyar nyelvű szabálykönyvet. A játék grafikái fantasztikusan megteremtik az alaphangulatot: a középkor jellegzetességeit a fantasy világával vegyítve kísérteties mocsarakat, lombkoronákba épített falvakat, békés, festményi tájakat, elhagyatott romokat, és persze bestiális szörnyeket kapunk. Külön említést érdemel a kétoldalú térkép, ami kvázi a játékosok táblájaként szolgál, amire rajzolni fognak: a játék nulladik lépése ugyanis az, hogy kartográfusként elnevezzük a saját birodalmunkat, megrajzoljuk annak címerét, illetve megadjuk a saját nevünket és titulusunkat. A játék négy évszakon, azaz négy fordulón át tart, a gyártó szerint a játékidő 30-45 perc, de igazából nagyon pörgős az egész játékmenet, 30 perc alatt lemegy egy party, és utána azonnal jöhet is a következő!

A doboz tartalma: 100 kétoldalú térképlap (egy vadon és egy pusztaság oldallal), 13 felfedezéskártya, 16 pontkártya, 4 rajtaütéskártya, 4 évszakkártya, 4 rendeletkártya, 4 ceruza, 1 szabálykönyv

Így képzelj el egy játszmát:

A játékosok célja az, hogy az évszakok során a lehető legtöbb pontot gyűjtsék össze. A játék elején négy királyi rendeletet fordítunk fel, amelyek pontozási feltételek lesznek, például, hogy pontot kaphatunk minden olyan erdő mezőért, ami vízzel szomszédos, vagy a legnagyobb összefüggő régiónk minden mezőjéért. Minden évszakban két ilyen pontozási feltétel szerint fogunk pontozni: tavasszal az A és B feltétel szerint, nyáron a B és C feltétel szerint, ősszel a C és D feltétel szerint, télen pedig a D és A feltétel szerint, tehát minden pontozási feltétel kétszer lesz érvényes összesen a játék során. Minden évszak több körből áll, egy kör pedig három fázisból: felfedezés, rajzolás és ellenőrzés. A felfedezés során felfordítjuk a pakli felső kártyáját, amin tereptípusokból és formák láthatóak. Vannak olyan kártyák, amin többféle tereptípus (pl.: víz, mező, falu, stb) látható, és vannak olyanok, amiken több forma található. A játékosok ezekből a saját terveik szerint választanak, majd minden játékos egyidejűleg a térképére rajzolja a választott mintát. Vannak különleges mezők, amikre nem lehet rajzolni, vagy csak bizonyos kártyák felfordításakor, például a hegy és a rom mezők, illetve rajtaütés kártya felfordításakor nem a saját térképünkre, hanem egy játékostársunkéra fogunk rajzolni, “belepiszkítva” a tervükbe. Minden felfedezéskártya bal felső sarkában van egy számérték. Az adott évszak addig tart, vagyis addig fordítunk fel új kártyát és rajzoljuk a mintáját be a térképünkre, amíg ezeknek a számoknak az összértéke el nem éri az aktuális évszakkártya bal felső sarkában lévő számot, például tavasz esetében a 8-at. Ezt az értéket ellenőrizzük az ellenőrzés fázisban. Ha ez teljesült, akkor értékeljük az adott évszakot: összeadjuk az évszak két pontozási feltételének eredményét, hozzáadjuk a szerzett érmék összegét (ezek a kártyák által adott lehelyezési bónuszok, illetve ha egy hegy minden oldalszomszédját feltöltöttük, az is érmejutalommal jár), és kivonjuk a szörnymezőkkel szomszédos, üresen maradt mezők számát, így megkapva az évszak eredményét. A többi évszak menete is ugyanez lesz, majd a tél végén összesítjük a négy évszakban szerzett pontokat, és a legtöbb ponttal rendelkező játékos lesz a győztes.

Neked való?

Összességében a Kartográfusok egy könnyen tanítható, pörgős játék, ami mégis elgondolkodtat, nem mellesleg pedig remek kikapcsolódás a térkép rajzolgatás. Bár a játékot lassítja, az élményt mindenképp tovább fokozza, ha színes ceruzával rajzolunk a dobozban található grafit helyett, illetve a játék által használt ikonos jelölések helyett nyugodtan lehet részletesebb rajzokkal szépíteni a térképünket, például így:

Képek forrása: BoardGameGeek.com

A Kartográfusok bármilyen játékosszámmal élvezetes játék, ráadásul mivel minden játékos köre egyidejűleg zajlik, a nagyobb játékosszám nem fogja növelni a játékidőt sem. Nyugodt szívvel ajánljuk a rajzolós műfaj szerelmeseinek, az agytornászoknak, családi játéknak akár már 10 éves kortól, illetve két komolyabb játék közé levezetőnek.

Bemutató videó

Játékosok száma: 1-100 fő

Becsült játékidő: 30 perc

Életkor: 10+